Přečtěte si pravidla blogu ZDE
Máš dotaz?Ptej se ZDE

Únor 2011

Návštěva u veterináře

28. února 2011 v 8:50 | Misha |  Nemoci kř

Návštěva veterináře

Příznaky onemocnění drobných hlodávců jsou pro chovatele méně zřetelné, než např. u psů nebo koček. Důvodem mohou být fyziologické parametry těchto zvířat (velikost) nebo způsob jejich života, kdy některé druhy většinu dne prospí a ožívají teprve večer a v noci. Je-li pohromadě větší počet chovanců. nemocné zvíře v ůkrytu uniká pozornosti.

K projevům nemoci patří: apatie a spavost,nechutenství,hubnutí,zvýšený příjem tekutin,vypadávání srsti,škrábání se,výtoky z očí,uší nebo nosu,kýchání,namáhavé dýchání,někdy doprovázené pískáním či praskáním,průjem,rychlé zvěršení objemu dutiny břišní,různá poranění,zduřeniny pod kůží či jenom neupravená srst, o níž nemocné zvíře nepečuje.

Majitel by měl být připraven, že od veterináře uslyší i následující otázky:
○Odkud zvíře máte?(od jiného chovatele,z obchodu, z laboratoře)
○Jak dlouho jej máte?
○Je v kleci sám nebo s více jedinci?Máte doma i jiná zvířata?
○Jaké krmení zvířeti předkládáte a co z toho žere? Odkud krmení pochází, kde jej kupujete,kde a jak dlouho jej skladujete?
○Co jedlo zvíře naposledy?
○Kdo má na starosti krmení a čištění klece a jak spolehlivě tyto povinnosti vykonává ?
○ Jak dlouho již pozorujete známky onemocnění, kdo si jich poprvé všimnul a při jaké příležitosti?
○Stav pacienta se zhoršuje,zlepšuje nebo zůstává stejný?

ZDROJ: Kniha "HLODAVCI", Autor: Nataša Velenská

Křečík Roborovského

22. února 2011 v 10:10 | Misha |  plemena kř
Křečík Roborovského (Phodopus roborowskii)

Tělesné rozměry: H 19-29 g,T 53-87 mm,O 6-12 mm , nejmenší z křečků.
Rozšíření a biotip: Ve své domovině- Mongolsko,Rusko-část sousedící s Mongolskem (Tuva,Zajsan) severní Čína- si vybírá území s písčitým podkladem a sporadickou vegetací, souvislým porostům vegetace se vyhýbá.
Způsob života: České jméno tohoto křečka by mohlo znít "plachý domácí skřítek". Zvrchu se halí do pískovité žluti s místy prosvítajícími šedou podsadou, břicho a končetiny a skvrny za ušima jsou čistě bílé.Tělo je sice robustní,ale malé a krátké,hlava působí neúměrnou velikostí, i když je velmi krátká.Ušní boltce jsou nevelké , okrouhlé, slabě ochlupené.Oči má velké a výrazné.Čtyři krátké  nohy ukončují osrstěná chodidla.Srst je velmi hustá a měkká.Lícní torby dobře vyvinuté.Samice vlastní 4 páry mléčných bradavek.V zimě neupadá do zimního spánku a nepřebarvuje.Je celkově plašší a jen některé jedince se nám podaří dokonale ochočit . Vyhrabává si díry (50-100cm hluboké), které vyúsťují do rozšířených komor , vystlaných srstí.Aktivuje zejména za šera a v noci.
Krmení: Je všežravec, proto mu nabízíme stejný jídelníček jako všem křečíkům.
Chov:Zpravidla je chováme monogamě (pár) v menším teráriu(20×20×20 cm), nebo ve větších rodinách.Prostor patřičně zvětšíme a vybavíme dostatkem úkrytů abychom předešli šarvatkám.Na podklad použijeme raději čistý jemný říční písek nebo kočkolit, v kterém se rád koupe a nehrozí mu zánět očí.OPISOVALA JSEM Z KNIHY: "HLODAVCI"

Liloušek- 16.2.2011 (v rámečku)

20. února 2011 v 10:48 | Misha |  Lilouš-foto
Tak sem zas jednou fotila a zrovna Lilouška ;)

Lil- morce-ema.blog.cz